VECKANS FILMER
Nu drar vi igång julprogrammet och först ut är den tredje delen i det storslagna äventyret Avatar. Till helgen visar vi även Bamse och havets hemlighet och Håkan Bråkan 003. För er som vill köpa årskort med inte har möjlighet att komma till bion erbjuder vi att skicka hem korten till er. Skrivet ett mail till christian.lundblad@vaxholmsbiograf.se så löser vi det.
Avatar Fire and Ash: Jakes och Neytiris familj kämpar med sorgen efter Neteyams död och möter en ny, aggressiv Na'vi-stam - Askfolket - ledda av den eldhärjade Varang, samtidigt som konflikten på Pandora trappas upp och en ny utmaning växer fram. Visas i både 3D och 2D. Premiär onsdag 17/12 20.00 i 3D. Bamse och havets hemlighet: Det är något mystiskt som händer i havet utanför Småköping. Stora vågor som sköljer in över hamnen, piren och den lilla staden. Vad kan det vara som gör så starka vågor att båtar spolas iland och sjörövarna hamnar i en grantopp? Samtidigt börjar Mini-Hopp att spela fiol. Det går dåligt. Det bara gnisslar. Ingen tycker det låter fint. Alla bara skrattar. Aldrig har Mini-Hopp känt sig så ensam som när han sorgset sparkar grus på sin väg ned mot vattnet och ställer sig längst ute på en klippa för att få vara ifred med sin fiol. Premiär lördag 20/12 15.00. Håkan Bråkan 003: Håkan och bästa kompisen Beiron har en gemensam idol, filmhjälten Jens Raptor. Men nu har Beiron träffat en tjej och vill inte längre se gamla filmer med honom. När mamma Karins chef ska gifta sig och hon råkat ta på sig rollen att planera hela bröllopet får Håkan en genial idé som ska ställa allt till rätta igen - vilket kräver att han helt går in i agentmode, för nu behövs både handlingskraft och snille. Han måste rädda bröllopet, tvinga Jens Raptor att göra comeback och, framför allt, rädda vänskapen till bästisen. OPERATION BEIRON är inledd! Premiär söndag 21/12 14.00. Välkomna!
Veckans tre premiärer är väldigt olika. Skräck, historiskt drama och den glimrigaste av alla glittriga julkonserter. Five Nights at Freddy's 2: Ett år har gått sedan den övernaturliga mardrömmen på Freddy Fazbear's Pizza. Historierna om vad som hände där har förvandlats till en kitschig lokal legend, som inspirerar staden till att hålla sin första Fazfest. Före detta säkerhetsvakten Mike och polisen Vanessa har undanhållit sanningen från Mikes 11-åriga syster, Abby gällande hennes animatroniska vänners öde. Men när Abby smiter ut för att återförenas med Freddy, Bonnie, Chica och Foxy, sätter det igång en serie skräckinjagande händelser som avslöjar mörka hemligheter om Freddy's ursprung och släpper lös en sedan länge bortglömd fasa som hållits gömd i årtionden. Premiär fredag 5/12 20.00.
Välkomna! 
|