• Storskar
  • 3
  • 2
  • 4
  • 1
svdanlenfidenoes

Kära medlem!

Får vi föreslå några träffar i höst, i små grupper, med kända ansikten och på armlängds avstånd? Om ditt svar är ja, så försöker vi efter både konstens och Folkhälsomyndighetens alla regler att genomföra abrupt avbrutna program från i våras och lägga till några eftertraktade nya.
Varmt välkommen och på återseende!

Ullabritt Skeppstedt, Ordförande

1 december kl. 18.00 Pär Engsheden och Sara Danius Nobelklänningar, Nationalmuseum, Sthlm Inställt

Pär Engsheden är en av Sveriges främsta designers. Under åren 2015–2018 skapade han fyra uppmärksammade klänningar till Sara Danius, Svenska Akademiens ständiga sekreterare. Designprocessen utvecklades i ett ovanligt nära samarbete mellan kreatör och bärare. Deras samtal om mode, filosofi och litteratur pågick under gemensamma middagar, resor, i brev och sms samt under otaliga provningar. Med Danius som sin musa skapade Engsheden de unika klänningarna som alla bär på en individuell berättelse. Max 15 deltagare. Entréavgift 100 kr. Konstföreningen betalar visningen. Anmälan via hemsidan senast 23 november. Programansvarig Elisabet Attermark.

28 januari 2021 kl. 18.00 Ateljé Flow, Klockargården, Danderyd Inställt

Vi besöker Klockargården, en byggnad från 1700-talet där konstnär Jenny Grant tar emot oss i sin ateljé. Jenny målar ”live” och visar oss hur hon arbetar med tekniken Mixed Media. Max 15 deltagare. Avgift 50 kr erläggs på plats. Swish går bra. Kaffe ingår. Anmälan via hemsidan senast 21 januari. Programansvarig Marie Lindström.

Kontaktuppgifter för Vaxholms konstförening

Ordförande

Ullabritt Skeppstedt 070-432 83 30

ullabritt.skeppstedt@gmail.com

Kassör

Anna Helleday 070-591 92 72

helleday@telia.com

Sekreterare

Anna Gerge 070-954 98 10
anna@insidan.se

Ledamöter

Elisabet Attermark 072-504 99 26

elisabet.attermark@telia.com

Ulla Hedhammar 070-256 89 68

ulla.hedhammar@icloud.com

Margareta Wileen 070-573 20 32

margareta.wileen@gmail.com

Suppleanter

Kristina Bjuhr 070-749 67 41

kristina_bjuhr@yahoo.se

Mona Björklund 070-895 66 27
monaam.bjorklund@gmail.com

Marie Lindström 070-425 17 69

marie.lindstroem@hotmail.se

Anne Pajunen 070-730 20 02

a@annepajunen.com

www.vaxholmskonstforening.se

Vill du bli medlem? Sätt in medlemsavgiften 200 kr på plusgiro 15788–3, så deltar du också i vårt konstlotteri – varje år i november.

 

 

Uppleva